Pôžičky online

Zdravý rodinný rozpočet

Podľa posledných prieskumov má až tretina rodín problémy vyjsť s financiami do ďalšej výplaty. Každá druhá rodina nemá rezervné prostriedky na neočakávané výdavky. Preto je dôležité mať svoje financie pod kontrolou. Výrazne k tomu prispieva zostavenie rodinného rozpočtu. Jednoducho je to plán finančného hospodárenia domácnosti.


1. Spísanie príjmov

Prvým krokom je súpis všetkých čistých príjmov, teda výplat, miezd, dôchodkov, príjmov z majetku a rôznych dávok, najlepšie za mesačné obdobie. Pokiaľ do príjmov spadajú príjmy za dlhšie obdobie, aj tie rozpočítejte pomerne na jeden mesiac. Po súčte všetkých týchto položiek získate čiastku o príjmovej stránke celej rodiny.

2. Spísanie výdovkov

Druhým krokom je spísanie finančných výdavkov rodiny. V prvom rade ide o čiastky pevné, tie zahŕňajú platby za nájom, splátky hypoték a spotrebných úverov a pôžičiek, vrátane malých a rýchlych pôžičiek, platieb za televíziu a rádio, vodu, kúrenie a elektrinu, telefóny, pohonné hmoty a bankové poplatky. Pri zvyšných výdavkov za potraviny, lieky a oblečenie sú čiastky nepravidelné a tie rozpočítejte na výdavky za mesiac. Na konci zoznamu tak zistíte, koľko zhruba miniete za mesiac. Výdavky si môžete rozpísať aj do jednotlivých kategórií ako sú knihy, časopisy, zábava a tak s prehľadom zistíte, ako veľkú sumu miniete vďaka týmto malým čiastkam.

3. Porovnanie príjmov a výdavkov

Tretím krokom je prehľadné porovnanie rodinného rozpočtu, ktorej hodnoty by sa mali rovnať. V prípade, že sú výdavky vyššie ako príjmy je nutné znížiť tieto výdavky o nejaké položky a nakupovať iba potrebné veci. Alebo naopak zvýšiť príjmovú stránku platenou brigádou, výmenou bytu za menší alebo novými zmluvami. Ak by boli príjmy vyššie ako výdavky, je vhodné takúto sumu odložiť a vytvoriť si tak finančnú rezervu.

4. Sporenie

V tomto prehľade sa určite nájdu položky, ktoré nie sú k životu zas až tak nutné. Každý mesiac by sa tak určite našli nejaké peniaze, ktoré môžu poslúžiť na horšie časy. Musíte počítať s tým, že môžu nastať situácie, kedy sa budú peniaze hodiť na neočakávane výdavky. Napríklad na kúpu darčekov, alebo obstaranie nového spotrebiča v prípade poruchy.

To čo platí dnes, nemusí byť za pol roka vôbec aktuálne. Rodinný rozpočet je potreba aktualizovať, stačí 2 x za rok. Zároveň budete mať prehľad na čom sa dá ušetriť a nakoniec zistíte, že sa bez určitých vecí v živote zaobídete.Všetky práva vyhradené AAAPôžičky.sk, (c) 2024 Ing, Radek Šmach   |  Kontaktné informácie

Podmienky používania a ochrana osobných údajov