Pôžičky online

Hypotéky a porovnanie hypoték

Hypotéka je účelovo viazaný úver, ktorý slúži len na financovanie potrieb bývania. Používa sa najmä k výstavbe nových domov alebo kúpi už existujúcich domovov či bytov do osobného vlastníctva.

Zákon definuje viac možností použitia hypoték, ale vždy súvisí s bývaním. Sú to úvery určené fyzickým osobám - občanom. Z hľadiska úrokových sadzieb sa jedná o najvýhodnejšej pôžičky s najnižšími úrokmi, pretože sú zastavené nehnuteľností a pre poskytovateľov tak najmenej rizikové.

pan půjčka

Čo je to hypotéka?

Hypotéka je dlhodobá pôžička až na desiatky rokov. Pomocou hypotéky sa najčastejšie financuje nákup nehnuteľnosti. Ďalej je možno ju využiť na kúpi podielu na nehnuteľnosti, ktorá slúži na bývanie, na vysporiadanie spoluvlastníckych podielov, výstavbu či úpravu nehnuteľnosti, splatenie predchádzajúcich hypotekárnych úverov alebo k investíciám do nehnuteľností. Vždy sa hovorí o nehnuteľnosti na bývanie.

Kde nájsť financovanie

Hypotéku je možné čerpať až do výšky 100 percent trhovej hodnoty nehnuteľnosti. Vždy je zabezpečená záložným právom k nehnuteľnosti.

Hypotéky poskytujú väčšinou banky, tam dostanete najvýhodnejšie podmienky. Ak Vám banka hypotéku neschváli, môžete využiť aj nebankových hypoték, ktoré sú tolerantnejší.Fixnú alebo variabilnú sadzbu?

Úrok z hypotéky je stanovený dvoma spôsobmi. Po dobu fixácie sa môžete rozhodnúť pre pevnú - nemennú úrokovú sadzbu alebo takzvanú variabilnu, ktorá sa mení podľa aktuálnej sadzby na medzibankovom trhu.

Ktorá je výhodnejšia sa nedá povedať, záleží na tom, aký bude budúci vývoj ekonomiky. Ak ekonomika porastie, porastú aj úrokové sadzby a výhodnejšie je mať pevný úrok na čo najdlhšie. Ak ekonomika klesá, ušetríte na variabilné sadzbe, ktorá klesá spolu s ekonomikou.Porovnanie hypoték

Viac než kde inde odporúčame nechať si spracovať ponuku hypotéky od viac bánk a potom vyjednávať. Banky sú väčšinou prístupné licitovanie o podmienkach na mieru.

Ak nechcete individuálne obiehať všetky banky, existujú špecializované weby, ktoré to urobia za Vás. Vyplníte formulár a rovno dostanete najlepšiu možnú ponuku. Ako je to možné? Takéto weby sprostredkovávajú veľký objem hypoték a majú silnú pozíciu na to, aby dostali lepšie podmienky než jednotlivec.

Jedným z takýchto webov sú napríklad finance.sk, kde dostanete porovnanie hypoték online.Hypotekárna kalkulačka

Výborným nástrojom na výpočet hypotéky a simuláciu toho, ako budete splácať, koľko zaplatíte na úrokoch atď., je hypotekárna kalkulačka. Kalkulačku nájdete napríklad na sme.sk, alebo na stránkach konkrétnej banky.

Všetky práva vyhradené AAAPôžičky.sk, (c) 2024 Ing, Radek Šmach   |  Kontaktné informácie

Podmienky používania a ochrana osobných údajov